0
محتویات سبد خرید
  • 4178
  • 81 مرتبه
ساخت انبرکی که می تواند مولکول را کنترل کند

ساخت انبرکی که می تواند مولکول را کنترل کند

1399/07/01

مهندسان برای نخستین بار انبرک هایی ساخته اند که قادر به کنترل و دستکاری مولکول های دی ان ای و پروتئین ها هستند.

به گزارش خبرگزار ی مهر به نقل از فیوچریسم،  مهندسان برای نخستین بار انبرک های اپتیکالی ساخته اند که می تواند مولکول های زیستی و پروتئین ها را به طور جداگانه و بدون ضربه به آنها بگیرد و کنترل کند.

انبرک های اپتیکی دستگاه هایی هستند که می توانند اشیای بسیار ریز را با استفاده از لیزرهای متمرکز به دام بیندازند و دستکاری کنند. اما انبرک های فعلی نمی توانند مواد ریزتر از گلبول قرمز خون را کنترل کنند.

طبق تحقیقی که در نشریه «نیچر نانوتکنولوژی» منتشر شده، مهندسان دانشگاه وندربیلت آمریکا نانو انبرک جدیدی ساخته اند که می تواند پروتئین ها و مولکول های دی ان ای را به طور جدگانه کنترل کند. آنها امیدوارند ابزار مذکور به پزشکان کمک کند تا بیماری هایی مانند آلزایمر را زودتر تشخیص دهند.

نانوانبرک جدید کهOTET نام دارد با استفاده از لیزر اشیایی به اندازه ۱۰ نانومتر را بدون هدف گیری مستقیم آنها و خسارت به به آن، به طور جدگانه به دام می اندازد و جدا می کند.

«جاستوس دوکیف» محقق ارشد این پژوهش در بیانیه ای می نویسد: ما استراتژی ساختیم تا اشیای بسیار ریز  را بدون آنکه در معرض نور یا گرمای شدید قرار گیرند ، کنترل کنیم. نور یا گرمای شدید به عملکرد مولکول آسی می زند. توانایی  به دام انداختن و دستکاری چنین اشیای کوچکی به ما قدرت درک دقیق رفتارهای دی ان ای و دیگر مولکول های زیستی را به ما می دهد.

فایل های پیوست